W obrębie opony twardej może dochodzić do różnych procesów patologicznych, które w konsekwencji mogą powodować ból pleców. W kręgosłupie lędźwiowym dzielimy je na patologie wewnątrzoponowe i zewnątrzoponowe.
Szacowany czas czytania: 2 minuty
Czego dowiesz się z tego wpisu
Patologie zewnątrzoponowe
Guzy zewnątrzoponowe – są to guzy przerzutowe, które pojawiły się na skutek zmian nowotworowych w sąsiadujących strukturach. Znajdują się zazwyczaj zewnątrz opony twardej, ponieważ jest ona odporna na tworzenie się guzów nowotworowych.
Krwiak lub ropień nadtwardówkowy – krwiak lub ropień powodować będą ostry ból pleców, któremu towarzyszyć będą silne objawy i symptomy oponowe. W szybkim tempie dochodzi do obustronnej rwy kulszowej, a w badaniu neurologicznym możemy zaobserwować szybko postępujące osłabienie.
Torbiel synowialna – torbiel synowialna, inaczej maziówkowa, to wybrzuszenie torebki stawu na zewnątrz, w którym gromadzi się płyn maziówkowy. Może wystąpić w obrębie stawów międzywyrostkowych kręgosłupa i powodować jednostronną rwę kulszową poprzez wywieranie nacisku na korzenie nerwowe lub też ogon koński. Cystę można zdiagnozować poprzez badania obrazowe (TK lub MRI).
Patologie wewnątrzoponowe
Zapalenie pajenczynówki lub torbiel podpajenczynówkowa – radiografia rdzenia z kontrastem, urazy kręgosłupa, krwotoki i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych mogą doprowadzić do zmian zapalnych w obrębie pajenczynówki. Stan zapalny powoduje rozlany, nieustający ból pleców. Pacjent może zgłaszać promieniowanie do obu nóg. Mogą wystąpić także parestezje lub utrata czucia. Na ten moment nie istnieje skuteczna metoda leczenia.
Nerwiakowłókniak lub oponiak – łagodne guzy opony twardej/nerwów rdzeniowych. Rosną wolno i częściej występują w kręgosłupie szyjnym niż lędźwiowym. Obecne będą objawy i symptomy oponowe i korzeniowe oraz objawy związane z uciskiem korzeni nerwów. Pacjent odczuwa ból pleców i ból korzeniowy, który w niektórych przypadkach może nasilać się w nocy lub w pozycji leżenia tyłem. W badaniu przedmiotowym możemy zaobserwować ograniczenie ruchu kręgosłupa i przy uniesieniu wyprostowanej nogi. Kaszel lub kichanie będą zawsze dawać ból (najczęściej w kończynie) w przypadku nerwiaka. Badanie neurologiczne wykazuje obecność deficytów ruchowych i czuciowych, jak również zaburzenia odruchów.